Vervolg Sigmaplan in de maak
Het Sigmaplan is bedoeld om Vlaanderen te beschermen tegen overstromingen van de Schelde en haar zijrivieren en tegelijk de Scheldenatuur te versterken. De huidige versie van het plan loopt tot 2030. Intussen wordt hard gewerkt aan een mogelijk vervolg.
Het eerste Sigmaplan komt uit 1977. Dit plan was puur gericht op veiligheid, vooral door bewust ruimte te maken voor het water. In 2006 is het plan geactualiseerd, waarbij ook aandacht kwam voor het realiseren van Europese natuurdoelen.
Het Sigmaplan nu
Onder het Sigmaplan valt een groot aantal projecten. De uitvoering van het plan combineert gecontroleerde overstromingsgebieden, ontpolderingen en plaatselijke dijkverhogingen.
Een mooi voorbeeld is het afgeronde project Hedwige- en Prosperpolder. Daar zijn de Hedwigepolder in Nederland (Hulst) en de Prosperpolder in Vlaanderen (Beveren) verbonden met de Schelde. De rivier heeft zo meer ruimte om veilig buiten haar oevers te treden, waardoor bovendien waardevolle getijdennatuur ontstaat.
Naar een Sigmaplan 3.0
Het klimaat verandert sneller dan werd verwacht. Voor een mogelijk vervolg op het Sigmaplan wordt rekening gehouden met een zeespiegelstijging van twee meter in 2100 (ten opzichte van 2005) en een toename van extreem weer, zoals perioden van extreme droogte en neerslag.
Vragen beantwoorden
Dit alles roept vragen op. Zijn er voldoende overstromingsgebieden en zijn die groot genoeg? Moeten er dijken worden aangepast? Kunnen de nieuwe natuurgebieden hitte en droogte aan? En wat zijn de gevolgen van een nieuw plan voor de omgeving?
Er lopen verschillende studietrajecten om:
• te onderzoeken welke maatregelen nodig zijn;
• gegevens te verzamelen via monitoring;
• mogelijke nieuwe projecten te ontwikkelen.
Vooruitblik op 2030
Naar verwachting volgt op basis van de studietrajecten een concreet voorstel voor een vervolg op het huidige Sigmaplan. Deze inzichten worden meegenomen zodat ook in de toekomst natuur, water, economie en recreatie in balans blijven. De Vlaamse Regering zal dan beslissen wat er met het Sigmaplan gebeurt.